wtorek, 15 września 2015

Posiłki przed i po treningu.

Cześć ;)


Dzisiaj wieczorem przygorowując sobie szejka potreningowego wpadłem na pomysł , żeby napisać posta o tym co i kiedy jeść po i przed treningiem. Mój trening rozpoczął się o 18 dlatego też pomyślałem, że koktajl będzie dobrym rozwiązaniem ponieważ jak to potreningu przyda się białko oraz porcja węglowodanów zawartych w owocach, które uzupełnią nadszarpnięty podczas treningu glikogen.

Posiłki przed treningiem pełnią rolę napędową i napełniają nasz organizm by ten mógł potem czerpać energie podczas wysiłku, natomiast posiłki potreningowe uzupełniają braki białka i glikogenu mięśniowego. Jeżeli nie dostarczymy organizmowi tego co potrzebuje po wyczerpującym treningu to zacznie sięgać po energię do najprostszego źródła czyli białka z mięśni.

Najważniejsza zasada to aby unikać tłuszczy w posiłkach okołotreningowych i koncentrować się na przyrządzaniu jedzenia białkowo-węglowodanowego. Obalam też mit o treningu na czczo, który ponoć ma spowodować spalanie tkanki tłuszczowej. Właściwie to trenowanie w taki sposób ma całkiem odwrotne skutki.Jeżeli ćwiczymy rano to organizm potrzebuje energi po nocy, która była dla niego odpoczynkiem. Należy zjeść porządne przedtreningowe śniadanie na jakąś godzinę przed wysiłkiem. Może to być:

1.Omlet z płatków owsianych i białek jaja, podawany z owocami.
2.Pieczywo pełnoziarniste z chudym twarogiem i warzywami (szczypiorek, cebulka, rzodkiewka).
3.Płatki owsiane na mleku/wodzie z dodatkiem odżywki białkowej.
4.Pieczywo pełnoziarniste z pieczonym kurczakiem i warzywami.Jeżeli trening odbywa się w ciągu dnia to najlepiej zjeść pierś z kurczaka/indyka/wołowinę/chudą rybę z ryżem/makaronem ciemnym bądź kaszą gruboziarnistą oraz świeżymi warzywami około 1,5 godziny przed.


Po treningu trzymamy się tej samej zasady - unikamy tłuszczy. Po treningu posiłek jest bardzo ważny ze względu na fakt, że zostały zużyte białka z mięśni i glikogen mięśniowy. W takim razie logiczne jest, że braki należy uzupełnić. Nieprawdą jest, że nie zjadając posiłku po treningu organizm będzie czerpał energię z tkanki tłuszczowej (a szkoda). Jeśli nie dostarczymy energii w odpowiednim czasie (ok. 1h po treningu) organizm pobierze białko z mięśni zmniejszając ich masę. To samo z węglowodanami - jeśli ich nie dostarczymy, to organizm sięgnie po najłatwiej dostępne źródło, czyli.. białko z mięśni (ten sam efekt). Dlatego tak ważne jest, aby osoby zarówno odchudzające się, jak i na tzw. masie, jadły posiłek jak najszybciej po zakończeniu treningu. Przykładowe posiłki według mojego uznania to :

1.Dwa posiłki wymienione wyżej jako posiłki przedtreningowe - kurczak, ryba, wołowina w zestawie.
2.Tuńczyk w sosie własnym z pieczywem pełnoziarnistym i warzywami.
3.Pieczywo z serem twarogowym chudym (jednak półtłusty jest bardziej wartościowy - jeśli kolacja nie jest potreningowa lepiej zjeść półtłusty) i warzywami.
4.Szejki na bazie mleka/kefiru/maślanki z twarogiem, płatkami owsianymi, owocem.

Mam nadzieje, że pomogłem. Dziękuje za sprawdzanie bloga i miłej nocki ;)

1 komentarz: