poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Sport a używki.


Badania naukowe mówią, że młodzi ludzie uprawiający sport dużo rzadziej sięgają po alkohol, papierosy i inne używki. Jest to bardzo dobra wiadomość. Osobiście uważam, że osoby, które sięgają po papierosy alkohol bądź narkotyki nie mogą być nazywani sportowcami.. co najwyżej pseudosportowcami .. Moim zdaniem papieros w ręku sportowca to hańba i ogromny wstyd. Nie mówię tu o rozsądnym, okazyjnym napiciu się bo czasem i mi się zdarza. Nie ma w tym nic złego oczywiście o ile robimy to z głową.

Nie mam żadnych wątpliwości w stwierdzeniu, że palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu i narkotyków odpowiada za wiele chorób i jest zmorą cywilizacyjną. Jednak dzięki zdrowemu, aktywnemu trybowi życia w większości przypadków możemy tego uniknąć.

Używki mają bardzo zły wpływ na człowieka, jego wygląd, zdrowie i samopoczucie. W przypadku sportowców i osób zajmujących się aktywnym stylem życia ma to również wpływ na inne aspekty. Osiągi takich osób spadają , pogarsza się kondycja. Poprzez nie umiejętne spożywanie alkoholu możemy również doprowadzić do tego, że cały nasz wysiłek i ciężka praca pójdą na marne.

Sprawność fizyczna jest wieloczynnikowym zbiorem elementów. Należą do nich między innymi cechy motoryczne stojące na wysokim poziomie oraz zdrowe ciało w postaci każdej komórki naszego organizmu. W poście tym spróbuję przedstawić jakie skutki ma branie różnego rodzaju używek.

 • Papierosy - osoba paląca papierosy nie jest w stanie osiągnąć wysokiej i maxymalnej formy sportowej. Dym papierosowy niszczy mięśnie, narządy wewnętrzne wraz z serca oraz zabiera naszemu organizmowi tlen. Wszystko ma tragiczne skutki dla naszej formy. Ilość substancji szkodliwych w jednym papierosie to około 5 tysięcy związków chemicznych. Żaden palacz nie jest w stanie dowiedzieć się jak maxymalnie sprawny mógłby być. Według badań dym papierosowy zabiera około 15-20% cech motorycznych. Cechy jak szybkość, siła, wytrzymałość, równowaga itp. nawet pod wpływem mega intesywnego treningu , nie osiągną 100% naszych genetycznych możliwości. Mięśnie nie idą w parze z paleniem. Komórki mięśniowe podczas wysiłku potrzebują substancji odżywczych jednak u osób palących rejestruje się słabszy wskaźnik wykorzystania ich. Kończy się to słabszymi efektami siłowymi i wizualnymi. Palacze, którzy chcą poprawić swoje umięśnienie, pod względem masy mięśniowej czy rzeźby, mają już na starcie utrudnioną drogę. Papierosy obniżają tempo budowy siły i masy mięśniowej. Mięśnie nie mogą prawidłowo zwiększać swoich wymiarów, ani odpowiednio regenerować się po wysiłku fizycznym. Dym papierosowy wpływa na pogorszenie kondycji poprzez negatywną modyfikację hemoglobiny. Hemoglobina to związek, który odpowiedzialny jest za przenoszenie tlenu. Im więcej hemoglobiny, tym więcej tlenu w naszym ciele. W czasie długich biegów – sportów cardio, tlen, jako źródło energii, jest potrzebny ciału do efektywnego wysiłku. Papierosy powodują jednak przekształcenie 15 procent hemoglobiny w karboksyhemoglobinę, która nie potrafi przenosić tlenu. Organizm pod wpływem tego procesu szybciej się męczy. Wówczas odbija się to na wytrzymałości i układzie sercowo – naczyniowym, który bierze udział w sportach wysiłkowych.
 • Alkohol  - Tu sprawa wygląda troszkę inaczej. Alkohol ma w pewnym  sensie pozytywne działanie, jeśli jest spożywany z umiarem. Można wypić sobie piwko, ale nie powinno się tego robić w dni treningowe, zaraz po treningu i w ogóle będąc na cyklu kreatynowym bądź biorąc jakiekolwiek inne odżywki. W dni nie treningowe można się napić, ale duże znaczenie ma tu umiar. Wiele osób pije wino do obiadu. Polepsza trawienie, relaksuje, posiada antyoksydanty, witaminy i mikroelementy. Pamiętaj, że jak wypijesz za dużo to wprowadzisz katabolizm, nie mówiąc już o odwodnieniu się. Jeśli już musisz wypić to pij dużo wody, łyknij witaminki. Należy pamiętać także o tym że alkohol jest wysoko kaloryczny i źle wpływa na wątrąbe, nerki, krążenie.
 • Narkotyki - nie będę się tu rozszególniał i wskazywał wpływ każdego poszczególnego narkotyku na organizm. W internecie jest dużo informacji na ten temat jednak ja postaram się uszuplić to do ogółu i podać wam samą esencję. Narkotyki wpływają nie tylko źle na organizm i zdrowie ale również na psychikę człowieka. Wielu czołowych sportowców pisze o zakończeniu kariery i zmarnowaniu swoich talentow poprzez te używki. Każdy kontakt z narkotykami może prowadzić do uzależnienia. Narkotyki zaburzają rytm serca, prowadzą do nadciśnienia i niedokrwienia, zaburzają koordynację ruchową, utrudniają wymianę gazową, prowadzą do impotencji oraz zwiększonej produkcji hormonu tarczycy oraz powodują wirusy wątrobowe.


Nie polecam używania żadnych używek sportowcom ale też ludziom nie aktywnym. Bo niby po co ? Człowiekowi nie jest to do szczęscia potrzebne.. A jeśli chodzi o dobrą zabawę po alkoholu czy narkotykach to czy nie jesteśmy w stanie dobrze bawić się bez tego ? Pomyślcie zanim sięgnięcie po jakąkolwiek używke. 

Tak więc nie ma co marnować czasu na puste i tępe odużanie się bo "plecy się same nie zrobią" ;)
Apropo posta.. polecam sprawdzić inicjatywe Romana Bosskiego - Anty dopalacze ;)
2 komentarze:

 1. Ja nigdy nie stosowałam żadnych używek, co dla niektórych może wydać się dziwne! Jednak przeżyłam już prawie 20 lat i jest mi z tym dobrze :)

  Mam nadzieję, że wpadniesz również do mnie: SPIKED-SOUL.BLOGSPOT.COM będę mega wdzięczna za kliknięcie w linki pod zdjęciami w najnowszej notce :)
  Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru!

  Elwira

  OdpowiedzUsuń
 2. Papierosy i narkotyki to są dwie rzeczy których się wystrzegam:) Świetny motywacyjny post:)
  http://freshisyummy.blogspot.com/2015/09/best-dressed-vmas-2015.html

  OdpowiedzUsuń